همه چیز در مورد گلوتامین

1398/03/26 0 نظر
همه چیز در مورد گلوتامین

L-Glutamine structure

ساختار سلولی ال-گلوتامین

 

 

گلوتامین یکی از اسیدهای آمینه موجود در بدن انسان می‌باشد. گلوتامین جزو اسیدهای آمینه ضروری نمی‌باشد با این حال در برخی موارد به مانند بعضی از بیماری‌های گوارشی یا برای ورزشکاران می‌تواند ضروری باشد. اسید آمینه گلوتامین از ترکیب گلوتامات و آمونیاک با مصرف آدنوزین تری‌فسفات تشکیل می‌شود. این ماده در خون انسان، یکی از فراوان‌ترین اسید آمینه های آزاد می‌باشد.

 

 

گلوتامین یکی از 20 اسید آمینه مورد نیاز بدن است، اسیدهای آمینه با هم ترکیب می شوند و انواع پروتئین را می سازند، گلوتامین فراوان ترین اسید آمینه موجود در جریان خون و غلظت آن در حدود 500 الی 900 میکرومول در لیتر است، با آنکه بدن انسان قادر به تولید مقداری گلوتامین بوده اما اکثر دانشمندان پزشکی آنرا جزء اسید آمینه های ضروری می دانند یعنی نیاز است از تغذیه خود نیز گلوتامین را دریافت کنیم.

 

 


 

 

 

نقش و عملکرد گلوتامین:

گلوتامین نقش مهمی در حفظ نسبت اسید و باز در بدن ایفا می کند، همچنین بدن از گلوتامین برای دفع آمونیاک استفاده می نماید، آمونیاک ماده ای سمی است که بر اثر واکنش های دامیناسیون تولید می گردد، گلوتامین به آمونیاک متصل شده و دفع آنرا از طریق کلیه ها ممکن می سازد. گلوتامین در عضلات ساخته شده و سپس از طریق جریان خون به سایر ارگان های بدن انتقال می یابد، معمولا بدن می تواند مقدار گلوتامین مورد نیاز خود را تولید کند، اما شرایط خاص مانند جراحت و آسیب دیدگی، عمل جراحی، استرس زیاد، ورزش های سنگین، بیماری های عفونی و... سطح گلوتامین را کاهش می دهند که در این شرایط نیار است مقدار بیشتری گلوتامین از طریق تغذیه و یا مکمل های غذایی دریافت کنیم. این اسید آمینه که امروزه به شکل مکمل نیز ساخته شده و در بازار مکمل فروشان نیز عرضه می شود. نه تنها منجر به افزایش سنتز پروتئین در عضلات می گردد بلکه از شدت و میزان تجزیه شدن پروتئین در عضلات نیز به نحو مطلوبی کم می کند.

 

 

بدنسازان و کسانی که به ورزش های قدرتی می پردازند برای بهره مند شدن از خواص مطلوب این اسید آمینه در بدن باید روزانه ۱۰ الی ۱۵ گرم از این اسید آمینه را مصرف کنند. این مقدار را می توان در ۲ الی ۳ سروینگ مصرف نمود. به این مهم نیز توجه داشته باشید که در کنار مصرف مکمل های حاوی این ماده طبیعی می توان از طریق رژیم روزانه غذایی نیز مقادیر زیادی از این ماده را وارد بدن نمود. با روشن شدن ارزش و اهمیت گلوتامین در پرورش اندام، کمپانی های مکمل سازی از این ماده در ترکیب بسیاری از مکمل های تولیدی خود استفاده کرده اند، به طوری که امروزه کمتر مکملی را می توان مثال زد که در فرمول خود این ماده با ارزش طبیعی را نداشته باشد. گفته می شود که بهترین زمان برای مصرف مکمل های حاوی این اسید آمینه به هنگام صبح، بلافاصله پس از تمرین و وعده قبل از خواب خواهد بود.

 

 

این پرسش در اینجا مطرح می شود که آیا مصرف مکمل های حاوی اسید آمینه گلوتامین عوارضی را نیز به دنبال خواهد داشت و یا نه؟ گفته می شود که گلوتامین حتی اگر در صورتی که به شکل و فرم مکمل نیز استفاده شود عوارض جانبی ناگواری را در پی نخواهد داشت. این اسید آمینه به طور طبیعی در بدن آدمی نیز تولید شده و به همین علت نیز بدن با آن سازگاری بیشتری دارد. اما این گفته هرگز به این معنی نیست که در مصرف مکمل های حاوی این اسید آمینه افراط کنید.

 

 

در حقیقیت در بیمارستان های اروپایی با آمینو اسید گلوتامین مانند یک دارو رفتار میکنند. این ماده بطور عادی برای بیماران تجویز میشود که از فشار و یا لزوما جراحی، سوختگی، مریضی و غیره...) رنج میبرند. مطالعات نشان داده است مصرف این نوع از گلوتامین میتواند از تحلیل ماهیچه جلوگیری کند. این ماده اثر ضد کاتابولیکی قوی ایجاد میکند. یقینا بدن ما همه روزه مقادیر زیادی گلوتامین میسازد. به عنوان مثال برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی، کلیه ها، لوزالمعده، مثانه و کبد (اساسا دل و روده) نیاز به مقادیر عظیم گلوتامین دارند.

 

 

گلوتامین نیز یک انتقال دهنده ضروری نیتروژن میباشد. این ماده به آمونیاک اجازه میدهد تا از بعضی از مناطق بدن زدوده شود. (مخصوصا مغز و شش ها) و در بعضی از ساختمان ها برای ساختن آنتی اکسیدانی که احتمالا قویترین آنتی اکسیدان بدن است گلوتاتیون استفاده میشود که گلوتاتیون از گلوتامین، سیستئین و گلایسین ساخته میشود. به منظور دخیره سازی مناسب گلیکوژن در ماهیچه ها نیز گلوتامین به نظر مهم میرسد. به عنوان یک مزیت افزون تر، گلوتامین نیز یکی از چند آمینو اسیدی است که موجب آزاد شدن فوق العاده هورمون رشد میشود.

 

 

در حقیقت نشان داده شده است که فقط ۲ گرم دوز افزایشی خوراکی گلوتامین موجب افزایش چهار برابر سطح هورمون رشد میشود. آیا اینکه این افزایش هورمون رشد اثربخشی بر روی ترکیبات بدن را دارد یا نه تاکنون میبایستی تعیین میشد، اما یقینا نمیتواند اثر آسیب زایی داشته باشد. در هر حال به دلایل بسیاری از جمله متابولیسم مناسب ماهیچه ای نیاز به مقدار زیادی از گلوتامین دارد.

 

 

گلوتامین توسط آنزیم سازنده گلوتامین از گلوتامات و آمونیاک ساخته می‌شود. بیش‌ترین درصد ساخت گلوتامین در عضلات صورت می‌گیرد اما به صورت جزئی از مغز و شش‌ها نیز آزاد می‌گردد.

 

 

بیش‌ترین مصرف گلوتامین توسط یاخته‌های روده صورت می‌گیرد. گلوتامین توسط سلول‌های ایمنی نیز مصرف می‌شود. گلوتامین نقش مهمی در کاهش زمان ترمیم زخم دارد. همچنین با مصرف گلوتامین زمان بستری شدن بیمار بعد از عمل جراحی در بیمارستان کاهش می‌یابد.

 

 


 

 

چه مقدار گلوتامین مورد نیاز ورزشکاران است؟

هرچند مطالعات علمی مقدار دقیق گلوتامین مورد نیاز را برای حفظ مطلوب متابولیزم ماهیچه ای معین نکرده است، اما شکش نیست که، در میان متخصصان علمی و بدنسازان مختلف، مصرف مکمل گلوتامین مهم است. برای پشتیبانی متابولیسم ماهیچه ای مطلوب، ارتقاء حجم سلول، و حمایت از سیستم ایمنی، اینکه دقیقا چقدر گلوتامین برای یک بدنساز مورد نیاز است (یعنی منظور بیماران بیمارستانی دارای بیماری وخیم نمیباشد، چونکه بیشتر تحقیقات درباره گلوتامین بر روی اینگونه افراد متمرکز شده است) که هنوز بایستی تحقیق شود. با این وجود علاوه بر یک رژیم غذایی غنی از پروتئین با کیفیت بالا بدنسازان با مصرف دست کم ۱۰ گرم گلوتامین بیشتر هر روز از آن بهره ببرند. یک نکته عملی دیگر این است که این احتمال وجود دارد با بارگیری گلوتامین در ترکیب با یک کربوهیدرات آزاد کننده قوی انسولین به مدت ۷ روز ممکن است به افزایش حجم سلول ماهیچه ای کمک کند.

 

 

اگر تاکنون مکمل گلوتامین را استفاده نکرده اید، در نظر داشته باشید که یک بار آن را امتحان کنید. در شواهد دنیای واقعی و اطلاعات علمی نظر متخصصان به مصرف مکمل گلوتامین ما را کاملا وادار به مصرف آن مینمایند.

 

 


 

 

مزایای ورزشی مصرف گلوتامین

* افزایش حجم عضلات

* افزایش قدرت عضلات

* افزایش استقامت عضلات

* افزایش تمرکز و توان فکری

* تسریع بهبودی زخم ها و علائم جراحی

* بهبودی سریع سوختگی ها

* افزایش توان سیستم ایمنی بدن

 

 


 

 

مزایای دارویی مصرف گلوتامین

دیابت: یکی از مهمترین نقش های گلوتامین در بدن کنترل قند خون است.

پرتو درمانی: با مصرف مکمل گلوتامین میتوان اثرات مخرب پرتو درمانی را کاهش داد.

افسردگی: از راهکارهای جدید و پیشرفته در درمان انواع افسردگی استفاده از ال- گلوتامین میباشد.

آرتروز: گلوتامین تا حد زیادی به درمان بیماری آرتروز کمک میکند و موجب بازسازی بافت غضروف های آسیب دیده بر اثر تمرینات ورزشی و یا کهولت سن میشود.

دستگاه گوارش: یکی از موثر ترین روش های درمانی برای اختلالات دستگاه گوارش، مانند:اسهال و ضعف جهاز هاضمه است.

 

 

از برترین شرکت های تولید کننده گلوتامین میتوان به شرکت ام اچ پی با محصول GLUTAMINE SR با قابلیت جذب بالا و گلوتامین میکرونیزه شرکت های آلمکس نوتریشن، اپتیموم نوتریشن و آ اس تی (AST) اشاره کرد. گلوتامین یکی از اسیدهای آمینه موجود در بدن انسان می‌باشد. گلوتامین جزء اسیدهای آمینه ضروری نمی‌باشد با این حال در برخی موارد به مانند بعضی از بیماری‌های گوارشی و یا برای ورزشکاران می‌تواند ضروری باشد. اسید آمینه گلوتامین از ترکیب گلوتامات و آمونیاک با مصرف آدنوزین تری‌فسفات تشکیل می‌شود. این ماده در خون انسان، فراوان‌ترین اسید آمینه آزاد می‌باشد.

 

 


 

 

تاثیر گلوتامین بر ورزشکاران

گلوتامین باعث افزایش سنتز پروتیین در عضلات اسکلتی شده که منجر به رشد عضلات می‌گردد. رشد عضلات منجر به افزایش توان میوفیبرها برای انقباض می‌شود. این اسید آمینه توسط بسیاری از ورزشکاران وزنه‌برداری، بدن‌سازی و ورزش‌های استقامتی استفاده می‌گردد. گلوتامین باعث افزایش هورمون رشد در پلاسمای خون می‌گردد.

 

 

گلوتامین میتواند از تخریب عضلات جلوگیری کرده،عضله سازی را توسعه داده، سیستم ایمنی بدن راتقویت کرده وذخایر گلیکوژن را زیاد میکند. سوال اینجاست اصلا گلوتامین چیست؟

 

 

گلوتامین به عنوان یک آمینو اسید غیر ضروری طبقه بندی شده، چرا که به آسانی میتواند توسط بافت های مختلف نظیر عضلات مخطط، کبد و بافت چربی سنتز و تولید شود گلوتامین فراوانترین آمینو اسید موجود در جریان خون بوده که %۶۱ از منابع آمینو اسیدهای آزاد درون سلولی را شامل میشود ( فراوانترین آمینو اسید داخل بافت عضله)، در حالی که آمینو اسید های شاخه ای (BCAA) فقط ۸/۴ درصد از این منابع را شامل میشوند. ساختار منحصر به فرد گلوتامین، با دو شاخه نیتروژن متصل به هم که حاوی %۱۹ نیتروژن میباشد این آمینو اسید را تبدیل به اصلی ترین انتقال دهنده نیتروژن به درون سلول های عضلانی کرده است.

 

 


 

 

 چرا بدن شما به گلوتامین نیاز دارد؟

برای اینکه کااملا متوجه شوید که چرا گلوتامین برای بدن مفید می باشد کمی باید دروس زیست شناسی را به اتفاق مرور کنیم.بدن برای انتقال آمونیاک به سراسر بدن از گلوتامین استفاده می کند، بنابراین بدن سعی می کند تا مقادیر گلوتامین موجود در خون را ثابث نگه دارد. گلوتامین توسط تارهای عصبی سیستم گوارشی و سیستم ایمنی به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از بدنسازان مقادیر بسیار زیادی پروتئین مصرف کرده، ولی به کافی از هضم گوشت ودیگر پروتئین ها گاوتامین به دست نمی آورند.

 

 

سلول های عضلانی انبارهای عظیمی از گلوتامین می باشند. تحت شرایط خاص، مثلا حین تمرینات سخت بدنسازی، بافت های بدن به گلوتامین بیشتری از آنچه که توسط رژیم غذایی وسنتز طبیعی تامین می شود، نیاز دارند. هنگام استرس های مخرب، ممکن است که سطح گلوتامین درون سلولی تا بیش از %۵۰ کاهش پیدا کرده وغلظت پلاسما هم تا %۳۰ پایین آید. تحت این شرایط است که استفاده از گلوتامین به عنوان مکمل ضروری می شود.عضلات مختلط حاوی بیشترین غلظت گلوتامین درون سلولی می باشند، به طوریکه حدود %۶۰ از کل ذخایر گلوتامین بدن رادربرداشته و به عنوان اصلی ترین انبار ذخیره گلوتامین در بدن شناخته می شوند و از اینرو صادر کننده عمده گلوتامین به دیگر بافت ها می باشد. در زمان استرس های مخرب، گلوتامین واردجریان خون شده وبه بافت هایی که به ان نیاز دارند منتقل می شود. غلظت گلوتامین درون سلولی عضلات مختلط به وسیله تهدیداتی نظیرآسیب دیدگی، مسمومیت، استرس های طولانی مدت و گرسنگی تحت تاثیر قرارمی گیرد. در کنار عضلات مخطط، شش ها دومین  تولید کننده بزرگ گلوتامین می باشند.

 

 

گلوتامین به ویژه بعد تمرین مفید میباشد، زمانیکه مواد مغذی تا زمان ریکاوری در سطح پایینی میباشند. تحقیقات نشان داده که در این شرایط سطح گلوتامین به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده بطوریکه ممکن است یک ماه طول بکشد تا به سطح اولیه برگردد! در ورزشکاران گلوتامین به عنوان شاخصی برای تعیین تمرین زدگی مورد استفاده قرار میگیرد. این کاهش سطح گلوتامین برای بافت های عظلانی مخرب میباشد. در این شرایط آمینو اسیدهای شاخه ای (BCAA) که حدوداً %۳۷ از کل عضله را تشکیل میدهند، از عضلات مخطط جدا شده و مولکول های حاصله به جهت سنتز گلوتامین مورد استفاده قرار میگیرند.

 

 

در وضعیت کاتابولیک (تخریب عضلانی)، گلوتامین اولین آمینو اسیدی است که برای جبران کمبودها مورد استفاده قرار میگیرد. گلوتامین پروتئین را به سمت سلول های عضله روانه میکند، جایی که پروتئین به جهت رشد در آن سنتز میشود. این بدان معنا است که در طول دوره های پر استرس، نظیر تمرینات پر شدت که دلیل ایجاد شرایط مخرب بوده و ثابت شده است که به طور یکنواخت باعث کاهش سطح گلوتامین تا %۵۰ شده و چندین ساعت طول خواهد کشید تا این میزان به سطح طبیعی خود برگردد، مصرف گلوتامین اضافی ضروری میباشد. بعلاوه، ال–گلوتامین همچنین فروپاشی پروتئین (تخریب BCAA) را کاهش داده که نتیجه آن سلول های عضلانی بزرگتر و قوی تر خواهد بود.

 

 


 

 

مزایا و معایب احتمالی مصرف مکمل گلوتامین

این اسید آمینه نقش کلیدی در متابولیسم پروتئین، حجم سلولی و ضد کاتابولیسم دارد. توانایی ضد کاتابولیسم در مورد اینکه گلوتامین چیست باید گفت که این اسید آمینه مانع از آسیب دیدگی ماهیچه های شما می‌شود. این مکمل باعث تعادل مثبت نیتروژن و جلوگیری از از دست دادن عضلات می شود.

 

 

این مکمل مخصوصا برای کسانی مفید است که می‌خواهند وزن کم کنند، به ویژه در تابستان زمانی که سعی می‌کنید از برخی از چربی‌های بدن را بدون از دست دادن عضلات آب کنید. بدن شما به گلوتامین در بدنسازی برای عملکردی مطلوب نیاز پیدا می‌کند. روده کوچک شما بیشتر از اعضای دیگر بدن به این عنصر نیاز دارد، و سیستم ایمنی بدن شما نیز به این اسید آمینه نیاز دارد زیرا سطح گلوتامین در بدنسازی و تمرین کاهش می‌یابد. از آنجایی که احتمال بیشتری دارد که بدنسازان مبتلا به بیماری شوند، مکمل ال-گلوتامین بسیار مهم است،‌ و نه فقط برای به دست آوردن عضلات بیشتر بلکه برای  اثرات ‘قوت و نگهداری‘ حال متوجه شدید که گلوتامین چیست. بهتر است به موارد دیگر هم بپردازیم.

 

 

در سالهای اخیر، تحقیقات نشان داده اند که مصرف مکمل گلوتامین برای انسان بی خطراست. با این وجود، اطلاعات کمی در مورد مصرف طولانی مدت مکمل گلوتامین (بیش از چندهفته) دردست می باشد. بعلاوه، برای بررسی امنیت استفاده از مکمل گلوتامین در مقادیری که باعث افزایش ذخیره نیتروژن در عضلات شده نیاز به تحقیقات بیشتری میباشد. به طور کلی، مصرف هر یک از آمینواسیدها به صورت تکی در مقادیر زیاد می تواند مانع جذب آمینواسیدهای دیگر شود، چرا که آمینواسیدها تمایل دارند تا برای عبور از میان دیواره داخلی روده باهم رقابت کنند. هرچند، مطالعات انجام شده نشان می دهند که گلوتامین به شکلی موثر در روده کوچک جذب می شود. تحقیق دیگری نشان می دهد که مصرف مقادیر زیاد از آمینو اسیدهای آزاد ممکن است موجب ناراحتی های روده شود مثلاً شکم درد و اسهال.

 

 


 

 

چه مقداری از مکمل را باید استفاده کنید؟

بدنسازان باید روزانه ۱۰ تا ۱۵ گرم از این مکمل مصرف کنند، ۲ تا ۳ بار به صورت روزانه، با هر وعده مصرفی ۵ گرم.

 


شما همچنین باید بدانید که ممکن است مقداری از ال-گلوتامین را در رژیم غذایی خود را از مکمل های دیگری که مصرف می کنید دریافت می‌کنید. بسیاری از مکمل های پروتئین در حال حاضر مقداری از این اسید امینه را در خود دارند، بنابراین برای اینکه مطمئن شوید برچسب روی آن را بخوانید. بهترین زمان برای مصرف پودر ال-گلوتامین، صبح، بعد از تمرین و شب قبل از خواب است.

 

 

عوارض جانبی گلوتامین چیست؟ آیا عوارض جانبی در مصرف مکمل این مکمل وجود دارد؟ آیا باید نگران عوارض جانبی این مکمل باشید؟ به طور خلاصه، نه. شما نباید نگران عوارض جانبی باشید. همانطور که مطالعات نشان داده، عوارض جانبی مضری ندارد. با این حال، مانند تمام مکمل های ورزشی، بیش از حد استفاده از آن هرگز ایده خوبی نیست. مصرف بیش از حد گلوتامین در بدنسازی  موجب ناراحتی معده می‌شود، بنابراین باید دوز توصیه شده را مصرف کنید.

 

 


 

 

چرا باید گلوتامین در بدنسازی مصرف کنیم؟

گرچه این مکمل بخش مهمی از مکمل‌های بدنسازان است، اما میشه گفت این مکمل فقط مختص بدنسازان نیست. گلوتامین برای حفظ عملکرد روده و کمک به پاسخ ایمنی ضروری است. بعد از اینکه گلوتامین در عضلات اسکلتی تولید می شود، در جریان خون آزاد شده و به کلیه، کبد و روده کوچک و سلول های سیستم ایمنی منتقل می شود که در آن نقش حیاتی دیگری را نیز ایفا می کند.

 

 

این مکمل توسط گلبول های سفید استفاده می‌شود و در عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن شرکت دارد. افراد مبتلا به بیماری های عضلانی و سیستم ایمنی بدن (مانند سرطان یا ایدز) که ناتوان در تولید این اسید آمینه مورد نیاز خود هستند، می‌توانند از مزایای مکمل‌های گلوتامین همراه با سایر اسیدهای آمینه بهره ببرند.

 

 

مریض شدن یا از دست دادن توده عضلانی بدون چربی، علائم بالقوه کمبود این اسد آمینه است.

 

 

آیا هنوز متقاعد نشده اید؟ این مکمل نه تنها برای بدنسازان برای جلوگیری از متابولیسم مفید و مهم است، بلکه برای افراد عادی با همه مزایایی که ارائه می دهد نیز مهم است و هیچ عارضه جانبی ندارد. پس منتظر چه هستید؟

 

 


 

 

آیا مصرف گلوتامین عوارض جانبی دارد؟

مصرف گلوتامین کاملاً بی خطر است و تاکنون عوارض جانبی ای برای آن اعلام نشده است.

 

 

نظرات

افزودن نظر

مقالات آموزشی مشاهده همه
همه چیز در مورد گلوتامین

همه چیز در مورد گلوتامین

1398/03/26 0
ساختار سلولی ال-گلوتامین  گلوتامین یکی از اسیدهای آمینه موجود در بدن انسان می‌باشد. گلوتامین جزو اسیدهای آمینه ضروری نمی‌باشد با این حال در بر...
ادامه مطلب
با سوزش پوست بعد از اصلاح چه کنیم؟

با سوزش پوست بعد از اصلاح چه کنیم؟

1397/10/24 0
سوزش پوست برای آقایانی که مدام ریش خود را اصلاح می کنند اتفاقی عادی و همیشگی است برای جلوگیری از سوزش پوست ترفند هایی وجود دارد و در این مقاله توضیح خ...
ادامه مطلب
بهترین نوشیدنی ها برای زیبایی پوست

بهترین نوشیدنی ها برای زیبایی پوست

1397/10/24 0
بسیاری از افراد در طول روز، به محض تشنه شدن به جای آب، چای یا قهوه می نوشند و بر این باورند که این نوشیدنی ها در عین از بین بردن حس تشنگی، برای پوستشا...
ادامه مطلب
همه چیز در مورد کراتینه کردن موها

همه چیز در مورد کراتینه کردن موها

1397/10/24 0
داشتن موهای صاف و براق بسیار جذاب است و هریک از ما به دنبال آن هستیم که با استفاده از روش های مختلف، به این جذابیت دست پیدا کنیم. کراتینه کردن مو یکی ...
ادامه مطلب